Dnes:-4°C

Zítra:2°C

Středa 2.12. Blanka
Menu

Dům na půl cesty Příběh Karla má šťastný konec!

Příběh Karla má šťastný konec!

foto: Firmy.cz

08. 07. 2020 - 10:31

Dům na půl cesty – sociální služba poskytující ubytování a podporu pro mladé lidi od 18 do 26 let, kteří odcházejí z dětských domovů, výchovných ústavů, nebo se dostanou do tíživé životní situace.

 
Během 10 let nám „prošlo rukama“ téměř 200 klientů. Při nástupu do sociálního zařízení s klienty pracujeme a děláme mravenčí práci, která není vidět, ale pro tyto mladé lidi je stavebním pilířem pro další život. Jedná se hlavně o vyřizování osobních dokladů, jednání s úřady, zjištění finanční situace, hledání práce, pracujeme s jejich životním cílem, připravujeme je na běžný život, hygienické návyky, samostatnost při nákupu, vaření, praní, hospodaření s penězi. A opravdu, tohle nasazení, zodpovědnost, citlivost a vynaloženou energii, mnoho lidí nevidí. Proto jsme velmi rádi, když se podaří něco podobného, jako u klienta Karla. Vrátí nám to zpět sílu a víru v to, co děláme.  
 
Karel vyrůstal v kojeneckých ústavech, v dětském domově, nepoznal nikdy rodičovskou lásku, podporu, pochopení. Byl velmi hravé dítě, bavil ho sport, hrál fotbal, běhal, zúčastňoval se Benešovské desítky (organizovaný závod pod záštitou města Benešova). Ve škole se snažil, s průměrnými známkami opustil základní školu, vyučil se ve dvou oborech. Po skončení vzdělávání musel opustit dětský domov Racek a najít si bydlení, práci a postavit se na vlastní nohy. S DD Racek spolupracujeme (v našem domě bydleli i Karlovi kamarádi), takže to pro něj bylo snadné rozhodování. Přišel bydlet do naší služby, začali jsme s ním pracovat. Slušný, hodný, poctivý, pracovitý kluk, i takový může být romský občan. Karel nastoupil hned do benešovské firmy Baest, kde měl práci předjednanou se svým patronem. Pracoval za minimální mzdu, neměl žádnou absenci, uběhla zkušební doba a Karel v práci pokračoval dál.
 
Po práci si nakoupil, uvařil, uklidil, šetřil si peníze a podal žádost na sociální byt. Výsledkem bylo přidělení bytu od města Benešova. A to není jen o žádosti. Musel složit jistinu, doložit příjem a být trpělivý při rozhodování. A to, že byl nakonec vybrán, náhoda nebude. Nyní se mu snažíme pomoci s vybavením bytu, aby si mohl naplno užívat samostatného a plnohodnotného života. Přejeme mu, aby vydržel, našel si životní partnerku, byl šťastný a třeba založil rodinu, protože pracovité lidi naše společnost potřebuje. Poděkování patří i jednotlivcům, kteří pomohli vždy, když to bylo třeba. Jmenovat je nemusím, oni sami vědí, koho mám na mysli. 
 

Další články